• Pierwsze przyrodnicze obserwacje klasy IV

     • Lekcja przyrody w terenie

      Czwartoklasiści świetnie sobie radzą po ukończeniu edukacji wczesnoszkolnej i rozpoczęciu nauki na drugim, "doroślejszym" etapie szkoły podstawowej. Na lekcji przyrody, korzystając z ostatnich dni pięknej pogody, wybrali się na terenowe obserwacje.

     • Start zajęć "Żyj zdrowo i kolorowo"

     • Pierwsze zajęcia już za nami!

      W ubiegłym tygodniu wystartowały zajęcia, podczas których ósmoklasiści przygotowywali zdrowe i kolorowe potrawy. Nie tylko świetnie się przy tym bawili, ale również nauczyli się sporo na temat wartości odżywczych wykorzystanych produktów.

     • Świętujemy Europejski Dzień Języków!

     • 26 września to doroczne święto wszystkich osób uczących się języków obcych.

      Po co uczymy się języków obcych? Aby usuwać bariery komunikacyjne! Dzięki znajomości języków nie musimy obawiać się ani zagranicznych wyjazdów, ani tego, że nie zrozumiemy tekstu ulubionej piosenki albo filmu, w którym nie będzie lektora czy napisów. Nauka angielskiego, niemieckiego, francuskiego czy rosyjskiego to też świetny sposób na poprawienie sprawności naszego mózgu i spowolnienie jego starzenia - sam proces uczenia się języka sprawia, że rośnie nasza ciekawość świata, stajemy się bardziej otwarci i zaczynamy poszukiwać dalszych możliwości rozwoju! Ponadto, znajomość języków obcych łączy ludzi pochodzących z różnych, często odmiennych kultur, co sprawia, że wpływa pozytywnie na poziom tolerancji.

      Jak uczyć się języków?

      1. Najlepiej wykorzystywać autentyczne materiały: artykuły, nagrania, fragmenty filmów. Większość podręczników do nauki języków zawiera właśnie teksty pochodzące z obcojęzycznej prasy czy stron internetowych, autentyczne nagrania głosowe są również wykorzystywane na lekcjach. Pracując w domu, możemy korzystać np. z YouTube czy ze strony TED.

      2. Bardzo ważna jest systematyczność - 10 minut nauki 5 razy w tygodniu da dużo lepsze efekty, niż uczenie się "zrywami" dużych partii materiału, np. przed sprawdzianem.

      3. Nie zapominajmy o Internecie, dzięki któremu mamy dostęp np. do dodatkowych ćwiczeń gramatycznych. W sieci możemy również nawiązywać międzynarodowe znajomości, umożliwiające nam stały kontakt z "żywym" językiem obcym. Pomocne są tutaj programy służące współpracy pomiędzy szkołami z różnych krajów, jak Erasmus+ czy eTwinning.

      4. Warto korzystać z aplikacji, które pomagają porządkować wiedzę językową, np. Quizlet do utrwalania słownictwa czy MindMup do tworzenia map myśli z przydatnymi wyrażeniami albo do rozpisania gramatyki.

      5. I na koniec najważniejsza zasada: każda osoba ucząca się języka musi znaleźć swój własny, skuteczny sposób uczenia się. Jednym pomagają notatki graficzne, innym - rozwieszanie karteczek ze słówkami w często odwiedzanych miejscach w domu, a jeszcze innym - tworzenie wierszy czy piosenek opartych na ćwiczonym aktualnie zagadnieniu. Niektórzy uczą się najskuteczniej, siedząc przy biurku, inni wolą powtarzać, chodząc po pokoju. Dajmy sobie możliwość odkrycia, który sposób jest najlepszy dla nas :)

       

      Z okazji tegorocznego Europejskiego Dnia Języków zachęcam do zapoznania się z interaktywną prezentacją, w której zamieszczone są ciekawostki i zadania poświęcone językom (także językowi polskiemu!):

      Europejski Dzień Języków - prezentacja Genial.ly

       

      Monika Mojsiejonek

     • Pierwsze efekty pracy grupy projektowej

     • Enigmatorsi uczcili wrześniowe święta związane z kreatywnością i nauką języków obcych

      Już jutro (26.09) Europejski Dzień Języków i z tej okazji prezentujemy efekty wtorkowej (22.09) pracy naszej grupy Uczniowie połączyli EDJ z niedawnym Dniem Kropki - efektem jest ciekawy zestaw zadań. Nad planszą pracowali: Emilka, Monika, Zuza, Filip, Alicja i Mateusz. Świetny początek tegorocznych działań!

       

     • Wizyta w Pszczelarni

     • Klasa II odwiedziła Pszczelarnię Słodnik

      Klasa druga udała się z wizytą do Pszczelarni Słodnik. Poznaliśmy wiele szczegółów z życia pszczół. Nikt już nie ma wątpliwości, że człowiek nie przeżyje bez tych małych stworzeń. Dziękujemy za wspaniałe przyjęcie, przekazaną wiedzę, upominki oraz niezapomniane chwile przy ognisku.

     • Dzień Chłopaka w klasie VIIb

     • Było ognisko i niespodzianka dla chłopców!

      "Na dzień świętej Tekli ziemniaki będziemy piekli", czyli ognisko, które z okazji Dnia Chłopaka zorganizowała w środę 23 września klasa VII b. Dziewczyny uznały, że mają w klasie "chłopców na medal" :)

     • Kolejne grupy gotują!

     • Szkolna wersja "Ugotowanych" :)

      Kolejni ugotowani - chłopcy z kl. VI a i grupa z VII b. Makarony opanowane! Jest radość gotowania, dobry smak i zaangażowanie, a to dobrze wróży na przyszłość. Brawo Kucharze!

     • Sprzątanie świata

     • Dbamy o przyrodę wokół nas!

      Świat posprzątany! W piątek 18. września wzięliśmy udział w tej corocznej akcji. Na szczęście śmieci nie było zbyt dużo, co świadczy o tym, że mieszkańcy Gminy Zabór dbają o środowisko. Tak trzymać!

    • Rowerowe zakończenie lata
     • Rowerowe zakończenie lata

     • Klasa 5 pod opieką pana Jarosława Korczowskiego wybrała się na wycieczkę rowerową po terenie naszej gminy. Uczniowe pojechali do Wielobłot, aby tam podziwiać rozlewisko Odry i zwiedzić bunkry pozostałe po II Wojnie Światowej. 

      Była to wspaniała okazja nie tylkodo kontaktu z pyrodą, ale również do ćwiczenia umiejętności poruszania się rowerem po drogach publicznych. 

      Wyprawa zakończyła się ogniskiem. Uczniowie upiekli pyszne kiełbaski.

      Dziękujemy panu Jarkowi za zorganizowanie tej wspaniałej atrakcji oraz panu Łukaszowi Kutkowskiemu, który poświęcił wolny czas wspomagając pana Jarka w opiece nad uczniami. 

      Już nie możemy doczekać się kolejnej wycieczki!!!

       

     • SKP Kisielin

     • Szkoła Podstawowa nr 27 w Zielonej Górze oraz SKP Kisielin zapraszają dzieci w wieku 6-8 lat na zajęcia sportowe, które będą prowadzone dwa razy w tygodniu nakompleksie sportowym w Starym Kisielinie oraz w sezonie zimowym w hali sportowej przy szkole w Ksielinie.

      Zebranie organizacyjne dla rodziców i opiekunów odbedzie się 23.09.2020 o godzinie 17:00 na trybunach przy boisku w starym Kisielinie. 

      Zapraszamy!

     • Rock'n'Roll

     • W szkole istnieje możliwość zapisania się na zajęcia Rock'n'rolla akrobatycznego. Aby utworzyła się grupa musi zgłosić się odpowiednia liczba chętnych. 

      Zachęcamy do udziału w zajęciach.

      Szczegóły na plakacie. 

     • Dzień Kropki 2020

     • Za nami najbardziej kreatywny dzień w roku!

      Międzynarodowy Dzień Kropki to coraz bardziej popularne święto, celebrujące kreatywność i odwagę oraz promujące uczenie się poprzez zabawę. Historia Dnia Kropki rozpoczęła się w 2003 roku, gdy amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds wydał książeczkę zatytułowaną "The Dot" ("Kropka").

      W naszej szkole obchodziliśmy ten dzień już po raz trzeci. Fakt, że trudno w obecnych warunkach związanych z pandemią zorganizować jedną wielką uroczystość dla całej szkoły, otworzył przed naszymi klasami wiele nowych możliwości. Były więc zakropkowane zajęcia plastyczne, angielski w kropkach, kreatywne godziny wychowawcze i wyjątkowe zajęcia projektowo-technologiczne eTwinning, podczas któych zadaniem uczniów było przejście kropkowej gry w stylu escape roomu oraz utworzenie własnej chmury wyrazowej. Korytarz klas I-III ozdobiły piękne gazetki ścienne, wypełnione obrazami utworzonymi z kropek.

      Podsumowaniem ostatniego tygodnia jest zbiór materiałów i wirtualna galeria, którą można obejrzeć pod poniższym linkiem.

     • Start zajęć kółka kulinarnego

     • Uczestnicy kółka "Palce lizać!" rozpoczęli przygodę z kulinarnymi wyzwaniami!

      Kółko kulinarne "Palce lizać!" i pierwsze gotowanie w szkolnej kuchni.

      Dziś serwowałyśmy makarony z pesto, pomidorami, szpinakiem i bolognese! Mmmm, palce lizać!

      A już za tydzień tajniki gotowania zgłębiać będzie grupa chłopców.

     • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

     • Mamy nowy skład SU!

      Dziś ważny dzień: w szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego!

      Ogłaszamy, że funkcję Przewodniczącej Szkoły w roku szkolnym 2020/2021 pełnić będzie Natalia Stefaniak (klasa VIII) .

      Zastępcą Przewodniczącej został Filip Kukulski (klasa VIb).

      Funkcję Rzecznika ds. Szkolnych Mediów (strony szkoły i szkolnego Facebooka) pełnić będzie Hanna Walenciak (klasa VIIb).

      Skład Pocztu Sztandarowego stanowić będą: Aleksandra Sowa (klasa VIIb) Nadia Lemańska (klasa VIIa) oraz Marek Judkiewicz (klasa VIIa).

      Serdecznie gratulujemy nowemu Samorządowi i życzymy owocnych działań!

       

      Więcej informacji na temat Samorządu Uczniowskiego znajduje się w zakładce Dla uczniów i rodziców - Z życia szkoły - Samorząd Uczniowski.

     • Start zajęć projektowo-technologicznych

     • W tym roku łączymy realizację projektów eTwinning z nauką obsługi przydatnych narzędzi TIK!

      Zajęcia projektowe eTwinning od 2011 roku cieszą się dużym powodzeniem wśród naszych ambitnych, ciekawych świata uczniów. Jest to dla nich niesamowita okazja do nawiązania kontaktu z rówieśnikami z całej Europy, doskonalenia kompetencji językowych oraz rozwijania kreatywności, logicznego myślenia, umiejętności współpracy i odpowiedzialności za osiągane efekty.

      Tegoroczne zajęcia wystartowały 15 września. Do dyspozycji uczniów są tablety z dostępem do Internetu i sala językowa z tablicą interaktywną.

      Jakie działania zaplanowaliśmy na ten rok szkolny?

      - tradycyjnie: realizacja eTwinningowych wyzwań z naszymi projektowymi partnerami (ciekawe, z którymi krajami nawiążemy współpracę tym razem?),

      - nauka obsługi przydatnych narzędzi edukacyjnych: aplikacje do tworzenia chmur wyrazowych, Wakelet, LearningApps, Wordwall, MindMups i wiele innych,

      - tworzenie escape roomów,

      - chaty i wideokonferencje międzynarodowe,

      - opracowanie materiałów edukacyjnych, scenariuszy zajęć dla młodszych uczniów...

      - ...oraz wszystkie kreatywne, inspirujące aktywności, które nam przyjdą do głowy!

      Zajęcia odbywają się w każdy wtorek na 6 godzinie lekcyjnej w sali B10.

     • Projekt poświęcony kulturze japońskiej w naszej szkole

     • Ciekawostki z Kraju Kwitnącej Wiśni

      Biblioteka Publiczna w Zaborze wspólnie z naszą szkołą realizuje projekt "Opowieści z Kraju Kwitnącej Wiśni - wokół kultury japońskiej". W ramach projektu uczniowie uczestniczą w ciekawych warsztatach i inspirujących spotkaniach.

      11 września naszą szkołę odwiedził Pan Andrzej Żywień - obecnie dyrektor Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze, a w przeszłości attache handlowy w polskiej ambasadzie w Tokio. Przedstawił uczniom klas IV-VII ciekawą prezentację na temat Kraju Kwitnącej Wiśni. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się np. na ilu wyspach leży Japonia oraz jak długo trwa zakładanie kimona.

      Przed nami jeszcze opowieści o samurajach, warsztaty haiku, manualne i teatralne. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania projektowe!

     • Powrót zajęć Football3

     • Pierwszaki grają Fair Play!

      Mimo wielu przeciwności po długiej przerwie udało nam się przeprowadzić oficjalne zajęcia Football3. Postawy Fair Play uczyliśmy najmłodszych uczniów szkoły - klasę pierwszą.

      Za wsparcie dziękujemy Funduszowi Inicjatyw Obywatelskich Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Fundacja ORLEN